piątek, 11 grudnia 2015

Wózki widłowe – zastosowanie gazu LPG

Wśród wózków jezdniowych podnośnikowych, które są jednymi z urządzeń transportu bliskiego, wyróżnia się wózki spalinowe i wózki elektryczne. Dziś zajmiemy się omówieniem napędu dla wózków spalinowych. Najpopularniejszym rodzajem paliwa jest gaz LPG i choć nie jest to jedyne dostępne na rynku rozwiązanie, to jednak okazuje się najczęściej stosowanym przez operatorów wózków 2wjo.


Ze względu na rodzaj użytego paliwa zasilającego silniki dzielimy na:
 • benzynowe
 • na olej napędowy
 • na gaz LPG

Wózek widłowy i gaz LPG

Należy odnieść się do znaczenia skrótu LPG. Jest to określenie wywodzące się z języka angielskiego (Liquid Petroleum Gas) i można je tłumaczyć jako ciekły (skroplony) gaz ropopochodny. Po polsku zazwyczaj używa się terminu "gaz płynny" – bezpośrednio odnosi się ono do stanu skupienia, w jakim występuje substancja w obrocie gospodarczym.

Gaz płynny LPG jest mieszaniną gazów węglowodorowych, głównie propanu (C3H8) i butanu (C4H10) oraz w nieznacznych ilościach innych gazów, takich jak metan, etan, propylen, butylen i inne. Z doświadczenia operatorów pracujących w firmie http://www.centrumszkolen.net/kursy-na-wozki-widlowe/ wynika, że jest to najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku.

Wzory chemiczne gazu płynnego LPG stosowanego do wózków jezdniowych

Znane nam są trzy rodzaje mieszanin (zależne głównie od składu procentowego) gazu płynnego. Poniższe wzory prezentują te najważniejsze odmiany.

 • Mieszanina A – jest to butan techniczny o wzorze C4H10 i o zawartości butanu nie mniejszej niż 95%
 • Mieszanina B – jest to mieszanina propanu-butan technicznego o wzorach C3H8 i C4H10. Zawartość propanu mieści się w przedziale 18-45% oraz butanu nie mniejszej niż 45%
 • Mieszanina C – propan techniczny, którego wzór to C3H8, a zawartość propanu to minimum 90%.

Ze względu na różne warunki atmosferyczne zmienne stosuje się dwie mieszanki. Są to mieszaniny z grupy B o następującym składzi procentowym:

 • w okresie letnim: 50% propanu – 50% butanu, lub 40% propanu – 60% butanu
 • w okresie zimowym 60% propanu – 40% butanu.


Wiadomości na temat gazu LPG najlepiej zdobyć podczas szkolenia na wózki widłowe. Nie wszystkie kursy tego rodzaju dają możliwość zapoznania się z teorią i praktyką w ramach bezpiecznej wymiany gazu LPG, ale zdecydowanie możemy polecić szkolenie, które prowadzi firma http://1wjo.pl Zapraszamy na szkolenia.

3 komentarze:

 1. Na wielu wózkach widłowych jeździłem. Na tych spalinowych, elektrycznych i na gaz LPG również. Powiem szczerze że w wielu zakładach wykorzystywane są wózki widłowe na gaz LPG, dlatego warto mieć uprawnienia do wymiany butli, przeczytajcie o nich na naszym firmowym blogu http://www.centrumszkolen.net/wozki-widlowe-butla-lpg/

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dokładny i profesjonalny opis.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja za to jestem operatorem żurawi i zapraszam na prowadzony przeze mnie blog o maszynach budowlanych: http://wswieciezurawiudt.blog.com/

  OdpowiedzUsuń