poniedziałek, 18 listopada 2019

Rejestracja urządzeń w UDT

Wszystkie wózki widłowe pracujące na terenie Polski powinny posiadać dokumentację pozwalającą na używanie go. Decyzje takie w naszym kraju wydaje Urząd Dozoru Technicznego. Co to jest UDT? Jakie urządzenia wymagają rejestracji UDT? Jak przebiega proces rejestracji urządzenia? Co powinna zawierać dokumentacja UTB? Co to jest badanie odbiorcze? Zapraszamy do przeczytania artykułu.


Co to jest UDT?


Urząd Dozoru Technicznego to instytucja, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa instalacji oraz urządzeń, które podlegają dozorowi technicznemu. Zakres działania UDT określany jest na podstawie ustawy o dozorze technicznym w artykule 37.

UDT prowadzi oczywiście działalność certyfikowaną, a także szkoleniową. Oznacza to, że zarówno dopuszcza urządzenia i instalacje do użytku oraz wydaje zezwolenia osobom fizycznym na przykład na kierowanie wózkiem widłowym czy obsługę suwnicy.

Jakie urządzenia podlegają dozorowi technicznemu?


Rodzaje urządzeń, które podlegają dozorowi technicznemu zostały ujęte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 roku. Według niego dozorowi Technicznemu podlegają wszystkie urządzenia, które w trakcie pracy mogą tworzyć zagrożenie dla otoczenia (ludzi, zwierząt, mienia i środowiska).

Objęte dozorem są maszyny i urządzenia, które do swojego działania wykorzystują ciecze oraz gazy o ciśnieniu innym niż atmosferycznym, a także wykorzystywane są w transporcie ludzi i ładunków na bliską odległość. Zaliczyć do nich można:
  • urządzenia ciśnieniowe
  • urządzenia transportu bliskiego
  • urządzenia bezciśnieniowe
  • urządzenia do odzyskiwania par paliwa

Rejestracja urządzenia w UDT


Firmy zanim będą mogły wprowadzić do eksploatacji nowe urządzenia do transportu bliskiego muszą je najpierw zgłosić do odpowiedniego organu. W naszym kraju istnieją trzy jednostki, które wykonują badania techniczne oraz wydają zgodę na użytkowanie urządzenia:
  • Urząd Dozoru Technicznego
  • Wojskowy Dozór Techniczny
  • Transportowy Dozór Techniczny

Aby móc rozpocząć proces rejestracji urządzenia należy złożyć wniosek do właściwej jednostki Dozoru Technicznego w danym regionie. Jeśli zgłoszonych ma być kilka urządzeń, należy wypełnić dla każdego z osobna wniosek. Ich wzory dostępne są na stronie UDT.

Co powinno znaleźć się w dokumentacji?


Zakres dokumentacji określony jest w rozporządzeniu. Dla UTB, które są zamontowane w miejscu eksploatacji czyli na przykład suwnice powinny być zawarte dodatkowo:
  • rysunek zasilania urządzenia
  • protokół odbioru elementów budowlanych
  • szkic urządzenia oraz jego otoczenia
  • potwierdzenie prawidłowego montażu
  • potwierdzenie przeprowadzenia testów po montażu
  • protokół pomiarów zabezpieczeń

Najważniejsza jest więc Instrukcja Eksploatacji. Zawiera ona wszystkie niezbędne informacje na temat danego urządzenia.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Interesuje Cię kurs na wózki widłowe We Wrocławiu ?
Szkolenia na wózki, ładowarki, podesty, podnośniki, żurawie, suwnice i inne.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co to jest badanie odbiorcze?


Po złożeniu stosownych dokumentów są one rozpatrywane w określonym terminie. Kolejnym etapem jest umówienie daty przeprowadzenia badania odbiorczego urządzenia.

Urządzenie musi być przede wszystkim sprawne technicznie, a jego właściciel musi koniecznie zadbać o wyznaczenie bezpiecznego miejsca na przeprowadzenie testów. Podczas badania odbiorczego sprawdzana jest szczegółowo dokumentacja urządzenia, a także jego prawidłowe oznakowanie.

Często są też przeprowadzane próby techniczne, które mają na celu określenie czy maszyna pracuje poprawnie, a więc czy mimo obciążenia zachowuje stałą pozycję. Ponadto musi ona prawidłowo się poruszać po torze jazdy, także z obciążeniem.

Książka eksploatacji i dziennik konserwacji


Po wydaniu pozytywnej decyzji UDT wydaje książkę eksploatacji urządzenia. Zawiera ona podstawowe informacje na temat jego budowy, konserwacji, przeglądów i procedury rejestracyjnej.

Ponadto UDT wydaje także dziennik konserwacji, w którym opisywane są wszystkie naprawy i przeglądy wraz z datami. Jest on sprawdzany co roku przez kontrolera z UDT, a więc zgodność informacji ze stanem faktycznym jest konieczna. Jeśli dziennik nie będzie prowadzony odpowiendio, lub będa w nim zawarte nieprawdziwe informacje, UDT ma prawo odebrać pozwolenie na eksploatację urządzenia.

Dowiedz się więcej na temat budowy wózków podnośnikowych bocznych: https://centrumszkolen-lodz.blogspot.com/2019/11/budowa-i-charakterystyka-wozkow.html

1 komentarz:

  1. A jakie macie zdanie odnośnie takich https://www.riwal.com/poland/pl-pl/wynajem/flota/ladowarki-teleskopowe-obrotowe ładowarek teleskopowych? Jak tutaj z uprawnieniami? W jaki sposób się je zdobywa? Czy jest trudno? Bo okazuje się, że to również bardzo potrzebne urządzenia.

    OdpowiedzUsuń